Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WordPress’te Görseller Toplu Olarak Nasıl Silinir?
#1
WordPress medya kütüphanenizi temizlemek mi istiyorsunuz? WordPress’te görseller toplu olarak silmek adına aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. 
WordPress medya alanınızı temizlemek, sunucunuzdaki disk alanından tasarruf etmenizi sağlar ve yedekleme boyutlarını da azaltır. Bu içerikteki adımlar, WordPress’te görselleri toplu olarak silmenizi sağlayarak, medya alanınızı kontrol altına almanızı sağlayacak. 
WordPress’te Görseller Neden Kontrol Edilmeli? 
WordPress, web sitenize yüklediğiniz her görselin birkaç kopyasını oluşturur. WordPress temaları ve eklentileri de ek görüntü boyutları isteyebilir. Farklı resim boyutlarının yanı sıra, web sitenizde hiçbir yerde kullanılmayan bir ton resim de eklenmiş olabilir. Bu medya dosyaları, WordPress sunucunuzda disk alanı kaplar . Ayrıca WordPress yedekleme boyutlarınızı artırır. Yani web sitenizi yedeklemek, aktarmak ve geri yüklemek daha uzun zaman almaya başlar. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak adına WordPress medya alanınızı ara ara temizleyebilirsiniz. 
WordPress’te Görseller Toplu Olarak Nasıl Silinir?
Yöntem 1. Media Cleaner kullanarak WordPress Medya Kitaplığını temizleme
Bu yöntem için Media Cleaner eklentisini kullanacağız. Pro sürümü olduğu gibi ücretsiz olarak da .
İlk olarak, yapmanız gereken şey Media Cleaner eklentisini kurmak ve etkinleştirmek. Etkinleştirildikten sonra WordPress medya kitaplığınızı analiz etmek için Medya başlığı altında yer alacak menüden işlemlere başlayabilirsiniz. İlgili bölümde medya analizini çalıştırmak için Taramayı Başlat düğmesine tıklamanız gerekir. Media Cleaner medya kitaplığınızdaki ve WordPress sayfalarınızın içindeki dosyaları arayacaktır. Medya kitaplığınızda bulunan ancak web sitenizde kullanılmayan dosyaları bulmaya çalışır. Medya kitaplığınızın boyutuna ve sahip olduğunuz içeriğe bağlı olarak bu biraz zaman alabilir. Tamamlandığında, sonuçların bir listesini görürsünüz. Web sitenizde şu anda kullanılmayan tüm medya dosyaları eklenti tarafından gösterilecektir. Saklamak istemediğiniz dosyaları seçebilir ve silebilirsiniz. Kullanılmayan tüm medya dosyalarını anında silmek için Tümünü Sil düğmesini de tıklayabilirsiniz.
Yöntem 2. Media Dedupper kullanarak WordPress Medya Kitaplığını Temizleme
2. yöntem için Media Dedupper eklentisini kullanacağız. Hem ücretsiz hem de ücretli sürüm mevcut. Ancak, pro sürümünü kullanmanızı öneririz. Çünkü WordPress galerisinde, Yoast SEO, WooCommerce ve daha fazlasında yinelenen görüntülerin silinmesini bu eklentiyle önleyebilirsiniz. İlk olarak, Media Dedupper eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir . Etkinleştirildikten sonra yine Medya bölümünde yer alacak yeni eklenti sekmesine giriş yaparak Medyayı İndeksle düğmesini tıklamanız gerekir. Eklenti medya kitaplığınızı analiz etmeye başlayacak ve tüm yinelenen görüntüleri listeleyecektir. Ardından, web sitenizde yinelenen bir resim kullanılıp kullanılmadığını inceleyerek silme işlemlerini yapabilirsiniz. 
Dosyaları inceledikten sonra, tüm dosyaları veya belirli kopyaları seçebilirsiniz. Ardından, Toplu işlemler açılır menüsünden 'Akıllı Sil'i seçin ve Uygula düğmesini tıklayın. Akıllı Silme özelliği, web sitenizde kullanılan görüntülerin silinmemesini sağlar. Artık web sitenizdeki yinelenen resimlerle ilgilendiğinize göre, bir sonraki adım mevcut medya dosyalarınızı optimize etmektir. 
“WordPress’te Görseller Toplu Olarak Nasıl Silinir?”  adlı konudaki 2 farklı yöntemden istediğiniz seçerek sitenizdeki görsellere hükmetmeye başlayabilirsiniz.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi