Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WordPress'te Özel Kalıcı Bağlantılar Nasıl Oluşturulur?
#1
WordPress sisteminde sitedeki bağlantılara müdahale yapılabilmektedir. Özel kalıcı bağlantı ayarları üzerinden yapılabilecek bu ayarlamalar ile özellikle seo çalışmalarınıza uygun bir şekilde sitenizi yapılandırabilirsiniz. Özel kalıcı bağlantılar nasıl oluşturulur adımlarını takip ederek bu konuda tüm ihtiyacınızı kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz

WordPress'te Özel Kalıcı Bağlantılar Nasıl Oluşturulur?

WordPress kurulumu sonrasında kalıcı bağlantılar standart ayarlarda olmaktadır. Genellikle site adresinin sonuna ?p=21 gibi ifadeler eklenerek bağlantılar oluşturulurken tüm bu bağlantı sistemi hem SEO hem de kullanıcı deneyimi açısından olumsuzluk yaratmaktadır. Zorunlu olmadıkça ve herhangi bir özel çalışma yapılmayacaksa, bu bağlantıların değiştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kalıcı bağlantılar için değişiklik yapılması ve en uygun formatta WordPress sisteminin çalışmasını sağlamak önemlidir.
Bu işlemleri yapmak adına admin panelinde oturum açılmalı ve ardından ayarlar bölümünde yer alan kalıcı bağlantılar sekmesine erişilmelidir. Burada kalıcı bağlantılar için yapılabilecek özel şablonlar bulunduğu gibi özel yapı bölümünden kişiler kendilerine göre URL yapısını oluşturabilmektedir. Gün, isim, ay, sayısal ya da yazı ismi gibi farklı formatların dışına çıkmak istiyorsanız kendinize özel URL yapısı, özel yapı bölümünü doldurarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu bölümde ise kullanmanız gereken kısa kodlar şöyledir;
%year% – Yazının yayınlandığı yılı gösterir.
%monthnum% – Yazının yayınlandığı ayı gösterir.
%day% – Yazının yayınlandığı günü gösterir.
%hour% – Yazının yayınlandığı saati gösterir.
%minute% – Yazının yayınlandığı dakikayı gösterir.
%second% – Yazının yayınlandığı saniyeyi gösterir.
%postname% – Yazının başlığını Türkçe karakterler olmadan ve kelimeler arasında - koyarak gösterir.
%post_id% – Yazının yayınlandığı ID’sini gösterir.
%category% – Yazının yayınlandığı kategoriyi gösterir.
%author% – Yazının kim tarafından yazıldığını gösterir.

WordPress’te Özel URL Yapısı Oluşturma

Nasıl bir URL yapısı istiyorsanız, bu kodları özel yapı bölümüne ekleyerek istediğiniz şekilde URL yapısını şekillendirebilirsiniz. Yaptığınız ayarlamalar sonrasında sitenizdeki tüm bağlantılar bu yapı dahilinde şekillenecektir.  Bu bakımdan kalıcı bağlantı ayarları yapıldıktan sonra ek bir ayar yapılmasına gerek kalmayacağı gibi WordPress sisteminin sağlayacağı bu kolaylıktan yararlanmanız mümkün olacaktır.
Google'ın önerdiği ve aynı zamanda kullanıcı dostu olması nedeniyle en çok tercih edilen kalıcı bağlantı ise %postname% olandır. Bu kodu özel yapı bölümüne ekleyebileceğiniz gibi hazır şablonlardaki yazı seçeneğini de tercih edebilirsiniz.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi