Hoşgeldin Ziyaretçi
Mesaj atabilmek için forumumuza kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adı
  

Şifre
  

Forumlarda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Üye Sayısı: 6
» En Son Üyemiz: cidegentr
» Konu Sayısı: 9
» Mesaj Sayısı: 10

Tam İstatistik

Çevrimiçi Kullanıcılar
Şu anda 1 çevrimiçi kullanıcı var.
» 0 üye | 1 Misafir

En Son Konular
Yoast SEO Premium WordPre...
Forum: SEO Eklentileri
Son Mesaj: igrice
04-16-2020, 04:44 PM
» Cevaplar: 1
» Gösterim: 585
WordPress'te Özel Kalıcı ...
Forum: Soru-Cevap
Son Mesaj: HakanGocmez
02-05-2020, 08:23 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 349
WordPress Siteyi Google A...
Forum: Soru-Cevap
Son Mesaj: HakanGocmez
02-04-2020, 07:49 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 887
WordPress'e Ön Yükleyici ...
Forum: Soru-Cevap
Son Mesaj: HakanGocmez
01-24-2020, 09:15 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 276
WordPress'te AdBlock Kull...
Forum: Soru-Cevap
Son Mesaj: HakanGocmez
01-24-2020, 09:10 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 312
WordPress'te Otomatik Gün...
Forum: Soru-Cevap
Son Mesaj: HakanGocmez
01-23-2020, 05:36 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 322
WordPress’te Görseller To...
Forum: Soru-Cevap
Son Mesaj: HakanGocmez
01-21-2020, 08:07 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 356
WordPress’te Özel Karakte...
Forum: Soru-Cevap
Son Mesaj: HakanGocmez
01-21-2020, 08:06 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 349
BbPress ile WordPress'te ...
Forum: Diğer Eklentiler
Son Mesaj: HakanGocmez
01-17-2020, 09:35 PM
» Cevaplar: 0
» Gösterim: 1,103

 
  Yoast SEO Premium WordPress SEO eklentisi
Gönderen: webteknoloji5 - 03-10-2020, 09:07 PM - Forum: SEO Eklentileri - Cevaplar (1)

Google ve Bing'den daha fazla ziyaretçi alın Sosyal medyadan daha fazla ziyaretçi çekin Okuyucularınızın katılımını artırın.[/font][/size][/color]Demo: [/font][/size][/color]https://yoast.com/wordpress/plugins/seo/

Bu eklentiyi istiyorsanız özelden mesaj atınız....
[Resim: xCokAQ.jpg]

Bu öğeyi yazdır

  WordPress'te Özel Kalıcı Bağlantılar Nasıl Oluşturulur?
Gönderen: HakanGocmez - 02-05-2020, 08:23 PM - Forum: Soru-Cevap - Cevap Yok

WordPress sisteminde sitedeki bağlantılara müdahale yapılabilmektedir. Özel kalıcı bağlantı ayarları üzerinden yapılabilecek bu ayarlamalar ile özellikle seo çalışmalarınıza uygun bir şekilde sitenizi yapılandırabilirsiniz. Özel kalıcı bağlantılar nasıl oluşturulur adımlarını takip ederek bu konuda tüm ihtiyacınızı kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz

WordPress'te Özel Kalıcı Bağlantılar Nasıl Oluşturulur?

WordPress kurulumu sonrasında kalıcı bağlantılar standart ayarlarda olmaktadır. Genellikle site adresinin sonuna ?p=21 gibi ifadeler eklenerek bağlantılar oluşturulurken tüm bu bağlantı sistemi hem SEO hem de kullanıcı deneyimi açısından olumsuzluk yaratmaktadır. Zorunlu olmadıkça ve herhangi bir özel çalışma yapılmayacaksa, bu bağlantıların değiştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kalıcı bağlantılar için değişiklik yapılması ve en uygun formatta WordPress sisteminin çalışmasını sağlamak önemlidir.
Bu işlemleri yapmak adına admin panelinde oturum açılmalı ve ardından ayarlar bölümünde yer alan kalıcı bağlantılar sekmesine erişilmelidir. Burada kalıcı bağlantılar için yapılabilecek özel şablonlar bulunduğu gibi özel yapı bölümünden kişiler kendilerine göre URL yapısını oluşturabilmektedir. Gün, isim, ay, sayısal ya da yazı ismi gibi farklı formatların dışına çıkmak istiyorsanız kendinize özel URL yapısı, özel yapı bölümünü doldurarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu bölümde ise kullanmanız gereken kısa kodlar şöyledir;
%year% – Yazının yayınlandığı yılı gösterir.
%monthnum% – Yazının yayınlandığı ayı gösterir.
%day% – Yazının yayınlandığı günü gösterir.
%hour% – Yazının yayınlandığı saati gösterir.
%minute% – Yazının yayınlandığı dakikayı gösterir.
%second% – Yazının yayınlandığı saniyeyi gösterir.
%postname% – Yazının başlığını Türkçe karakterler olmadan ve kelimeler arasında - koyarak gösterir.
%post_id% – Yazının yayınlandığı ID’sini gösterir.
%category% – Yazının yayınlandığı kategoriyi gösterir.
%author% – Yazının kim tarafından yazıldığını gösterir.

WordPress’te Özel URL Yapısı Oluşturma

Nasıl bir URL yapısı istiyorsanız, bu kodları özel yapı bölümüne ekleyerek istediğiniz şekilde URL yapısını şekillendirebilirsiniz. Yaptığınız ayarlamalar sonrasında sitenizdeki tüm bağlantılar bu yapı dahilinde şekillenecektir.  Bu bakımdan kalıcı bağlantı ayarları yapıldıktan sonra ek bir ayar yapılmasına gerek kalmayacağı gibi WordPress sisteminin sağlayacağı bu kolaylıktan yararlanmanız mümkün olacaktır.
Google'ın önerdiği ve aynı zamanda kullanıcı dostu olması nedeniyle en çok tercih edilen kalıcı bağlantı ise %postname% olandır. Bu kodu özel yapı bölümüne ekleyebileceğiniz gibi hazır şablonlardaki yazı seçeneğini de tercih edebilirsiniz.

Bu öğeyi yazdır

  WordPress Siteyi Google Arama Konsolu'na Ekleme
Gönderen: HakanGocmez - 02-04-2020, 07:49 PM - Forum: Soru-Cevap - Cevap Yok

Siteleri optimize etmek ve Google'daki durumunu takip edebilmek adına Google arama konsoluna eklenmesi gerekmektedir. Google arama konsoluna eklenen bir site, Google'dan gelen aramaların görüntülenmesini kolaylaştıracağı gibi Google'a yönelik yapacağınız çalışmalarda da size bilgiler sağlayacaktır. Bu nedenle WordPress siteyi Google arama konsoluna ekleme rehberini takip ederek bir konsol ekleyebilir ve böylece sitenizden daha fazla verim alabilirsiniz.
Google arama konsolu web site sahiplerinin Google arama sonuçlarındaki varlığına izlemesine yardımcı olan bir online servistir isteyen her bir web sitesi app sitesine bu konsolda ücretsiz olarak ekleyerek takip etme şansına sahiptir. Özellikle Google odaklı olarak çalışan web site sahipleri için büyük bir öneme sahip olan Google arama konsolu detaylı istatistik verileri kapsamlı raporlaması ile da yine yapılacak çalışmalarda yol gösterici olmaktadır.
WordPress Siteyi Google Arama Konsolu'na Ekleme İşlemler
Google arama konsoluna sitenize eklemek için öncelikli olarak web sitesinde oturum açmalısınız.
Giriş yaptıktan sonra site adresinizi yazarak devam etmeli ve sistem tarafından sizlere verilecek olan kodu sitenizin izin ilgili alanlarına dahil etmelisiniz.
Ardından Google bu kodu ile sitenize takip etmeye başlayacak ve verileri Google arama konsolunda işleyecektir.
Kullanıcılara bu konuda bazı detaylara dikkat etmesi gerekir. özellikle tema değişikliği sonrasında temaya eklenmiş olan kod yok olacağından dolayı yeniden kodun yeni temaya eklenmesi gerekir. Aksi halde koda ulaşamayacak olan Google, veri işlemesini durduracaktır. Insert Headers and Footers gibi WordPress eklentilerini kullanarak da kodunuzu ekleme yöntemini tercih edebilirsiniz. Özellikle teknik anlamda çok fazla bilgisi olmayan kişiler, sitelerine Google'a eklemek adına bu tip eklentilerini kullanarak işlerini kolaylaştırabilir.
Kodu yapıştırdıktan sonra yapılacak son kontrol ile birlikte Google sitenin eklendiğini onaylanacaktır. Bu mesaj görüldüğü taktirde işlemler tamamlanmış olacaktır.
Google arama konsolu ekledikten sonra site haritası gönderme gibi farklı işlemler yapılarak arama konsolundaki ayarlar eksiksiz bir şekilde tamamlanmalıdır. Bu sayede Google arama konsolundan tam verim alınabilmesi ve sistemin doğru bir şekilde kullanılabilmesi mümkün olacaktır.

Bu öğeyi yazdır

  WordPress'e Ön Yükleyici Animasyonu Ekleme
Gönderen: HakanGocmez - 01-24-2020, 09:15 PM - Forum: Soru-Cevap - Cevap Yok

WordPress sitesine ön yükleyici yüklemek istediğinizde aşağıda yer alan adımları takip ederek kolayca işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.
Ön yükleyici olarak tanımlanan özel animasyonlar, arka planda sayfa açılana kadar geçen sürede görüntülenmektedir. Kullanıcı deneyiminin geliştirilmesi ve aynı zamanda hemen çıkma oranlarının azaltılması adına etkili olduğu düşünülen ön yükleyicileri WordPress siteminizde kullanabilirsiniz. Ön yükleyici yüklemek isteyen kişiler için dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan bir tanesi site içeriğidir. Çok az resim ve video içeren bir içeriğe sahip sitelerde, sadece metinlerin yüklenmesi çok kısa sürecektir. Bu tip durumlarda ön yükleyici gereksiz kalabilir. Özellikle çok fazla resim ve video gibi karmaşık içeriklere sahip olan web sitelerinde, ön yükleyiciler daha kurtarıcı bir rol üstlenmektedir.

1. Yöntem:  WP Smart Preloader Kullanarak WordPress'e Önyükleyici Ekleme

Çoğu kişi için tercih edilen bu yöntemde, eklenti ile işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Üstelik herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek kalmadan eklentiyi kurarak aktif hale getirebilirsiniz. Eklenti için eklenti yükleme bölümü üzerinden yapacağınız arama sonucunda, eklentiyi hemen blogunuza yükleyebilirsiniz.
Ardından Ayarlar bölümünden ulaşacağınız eklenti ayarlarında nasıl bir ön yükleyiciyi kullanmak istediğinizi seçmelisiniz. Aynı zamanda bazı detaylı ayarları yaparak eklentiyi kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Sadece ana sayfada gösterme ya da tüm sayfalarda gösterme gibi seçenekleriyle site yöneticisine alternatifler sunan eklenti, ücretsizdir ve kısa süre içerisinde de kullanıma hazır hale getirebilmektedir. Ayarları tamamladıktan sonra sitenize giriş yaparak ön yükleyicinin nasıl çalıştığını inceleyebilirsiniz.

Yöntem 2. Preloader Eklentisini Kullanarak WordPress'de Önyükleyici Ekleme
Daha ileri seviye ayarlamalar yapmak ve önyükleyicinize hakim olmak istediğiniz ise preloader olarak adlandırılan eklentiyi kurarak kullanmanız gerekir. Kurulum sonrasında ayarlar bölümünde yapacağınız işlemler ile daha kişisel bir ön yükleyici kullanmaya başlayabilirsiniz.
Ayarlardan yükleme ekranı için kullanmak istediğiniz arka plan rengi ve önyükleyici görüntüsünü seçmeniz gerekmektedir. Eklenti kurulumu sonrasında varsayılan bir animasyon görüntüsü yer alırken farklı animasyonları kullanmak isteyenlere yönelik de özel bir web adresine yönlendirme yapılmaktadır. Bu web adresinden istediğiniz yükleyiciyi indirerek öncelikle sitenize eklemeniz ve ardından bu yükleyicinin bağlantı adresini ilgili alana girmeniz yeterli olacaktır.
Web sitesi üzerinde daha fazla kontrol sağlayan eklenti aynı zamanda işlemler tamamlandıktan sonra header bölümüne yükleyeceğiniz bir kodu sizlere sunmaktadır. Aşağıda yer alan kodu header.php sayfasına eklemeniz ile birlikte işlemler tamamlanmış olacaktır .
<div id="wptime-plugin-preloader"></div>

Bu öğeyi yazdır

  WordPress'te AdBlock Kullanıcıları Nasıl Tespit Edilir?
Gönderen: HakanGocmez - 01-24-2020, 09:10 PM - Forum: Soru-Cevap - Cevap Yok

WordPress web site sahipleri için özellikle gelir bölümde reklamlar büyük öneme sahiptir. Fakat AdBlock gibi reklam önleyici kullananlara yönelik engellemeleri aşağıdaki adımları takip ederek sizler de yapabilirsiniz.
WordPress AdBlock kullanıcılarını tespit etmek ve onlara yönelik mesajlar yayınlamak istiyorsanız bu konuda çok kısa sürecek işlemler ile hedefinize ulaşmanız mümkün. Özellikle reklamlarınızın kullanıcılar tarafından atlanmasını istemiyorsanız, bu ayarları yapmanız gerekecektir. Zira AdBlock kullanıcılara reklamsız bir deneyim getirirken, reklam gelirlerine dayanan web siteleri içind e büyük bir dezavantaj yaratmaktadır. Yapılan son araştırmalarda internet kullanıcılarının yaklaşık %47'sinde bir reklam engelleme yazılımı olduğu belirtilirken, bu rakamlar siteye giren kişilerin yarısının reklamları görüntülemediğini de göstermektedir. Üstelik mobil cihazlarda da giderek artan bu durumda site sahiplerinin belirli bir strateji izlemesi gerekir. Bu konuda hiçbir şey yapılmaması, pasif yaklaşılması ya da AdBlock kullanıcılarının tamamen site bilgilerine erişmesinin engellenmesi gibi farklı planlar yapılabilir.

WordPress'te AdBlock Kullanıcıları Nasıl Tespit Edilir?

WordPress’te 3 farklı yöntem ile AdBlock kullanıcılarını tespit edebilirsiniz. Bu bakımdan aşağıda yer alan yöntemleri inceleyerek sizin için en uygununu belirleyebilir ve ardından adımları takip ederek de sitenizdeki bu ayarları tamamlayabilirsiniz.

OptinMonster ile AdBlock Kullanıcılarını Tespit Etme

Özel bir servis olarak kullanıma sunulan OptinMonster, WordPress için özel bir eklentiye de sahiptir. Kurulumun ardından WordPress yönetici çubuğunda yer almaya başlayan eklenti, kullanıcıların özel kampanyalar oluşturmasını ve kullanıcıları agresif bir şekilde siteden uzaklaştırarak farklı yönlendirmeler yapılmasını sağlamaktadır. Serviste yer alan farklı şablonlardan bir tanesini seçerek özel bir kampanya belirleyebilir ve ardından sitenize giren ve AdBlock gibi bir eklentiye sahip olan kullanıcılara direkt bu mesajı gösterebilirsiniz.
Yapacağınız özel ayarlamalar ile birlikte etkin hale getirebileceğiniz bu sistem, aynı zamanda farklı ayar ve özel seçenekleri ile de kullanıcı dostu bir yapıdadır.  Kullanıcılar sitede reklam engelleyicisini pasif hale getirerek dilediği gibi sitede gezinmeye başlayabilir.

AdSanity ile AdBlock Kullanıcılarını Tespit Etme

WordPress deki en iyi reklam yönetimi eklentilerinden bir tanesi olan AdSanity reklam engelleme yazılımı kullanan kişileri tespit etmenizi ve web sitemize erişmesini engellemenizi sağlar. Reklam engelleme tespiti gibi ücretli seçenekleri bulunan bu eklentide, WordPress panel üzerinden eklentiyi yüklemeniz yeterli olacaktır. Eklenti kurulumu ve etkinleştirmesi sonrası ise kullanıcılara istediğiniz bir mesajı gösterebilir ve reklam eklentisinin devre dışı bırakılmasını isteyebilirsiniz. Devre dışı bırakma işlemleri eklenti tarafından tespit edildikten sonra ise site içeriklerini erişime izin verilmektedir.

deAdblocker ile AdBlock Kullanıcılarını Tespit Etme

Özellikle ücretsiz bir seçenek arayan kişiler için ön plana çıkan DeAdBlocker, WordPress sistemi ile tamamen uyumludur. Eklenti ekleme bölümünden sisteminize kurabileceğiniz bu özel yazılım ile kullanıcılara özel bir mesaj gönderebilirsiniz. Üstelik ücretsiz olmasına karşın isterseniz sitenin en üst kısmında bildirim çubuğu olarak dilerseniz de ekranda yer alacak bir pop mesajıyla DeAdBlocker bildiriminizi ziyaretçilerinize ulaştırabilirsiniz.
WordPress sistemi için geçerli olan bu üç yöntem de kendine has farklılıklarıyla kullanıcılara sunulmaktadır. Yapacağınız incelemeler ile siteniz ve mevcut planlamalarınıza en uygun olan eklentiyi belirleyerek sitenizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu öğeyi yazdır

  WordPress'te Otomatik Güncelleme Nasıl Etkinleştirilir
Gönderen: HakanGocmez - 01-23-2020, 05:36 PM - Forum: Soru-Cevap - Cevap Yok

WordPress'te otomatik güncelleme etkinleştirildiğinde yeni güncellemeler otomatik olarak yüklenmektedir. Bu bazı site yöneticileri tarafından istenmeyen bir özellik olsa da çoğu site yöneticisi için de tercih edilen bir yöntem. Peki, WordPress'te Otomatik Güncelleme Nasıl Etkinleştirilir?

WordPress'te Otomatik Güncelleme Özelliğini Açma
WordPress, WordPress 3.7'de (24 Ekim 2013) otomatik güncellemeler özelliğini resmen tanıttı. Bu yenilik ile birlikte isteyenler, güncelleme konusunda tüm yetkiyi WordPress’e bırakabiliyordu. Fakat otomatik güncellemeleri devre dışı bırakma seçeneği de mevcut. Bu bakımdan karar sadece yöneticilere ait. Öte yandan, birden fazla WordPress sitesini yönetiyorsanız, hepsini güncellemek çok zaman alabilir. Bu tip durumlarda kuşkusuz en büyük kolaylık otomatik güncellemeleri açmak olacaktır.

Yöntem 1-  Bir eklenti kullanarak WordPress güncelleştirmelerini etkinleştirme.
Bu yöntem tüm kullanıcılar için daha kolaydır ve önerilir. İlk olarak, Easy Updates Manager eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Etkinleştirildikten sonra, eklentiyi ayarlamak için “Güncelleme Seçenekleri” bölümünü ziyaret etmeniz gerekir. 'Otomatik güncellemeler' bölümünün altında 'Özel' seçeneğine tıklayarak, 'Büyük WordPress Sürümleri' gibi seçenekleri inceleyebilir ve kendi programınıza göre hangi güncellemelerin otomatik yükleneceğini seçebilirsiniz. Eklenti ayarlarınızı otomatik olarak kaydedecek ve WordPress sürümlerinin otomatik olarak güncellenmesini sağlayacaktır. Bu eklenti, diğer otomatik güncellemeleri ayarlamanıza veya devre dışı bırakmanıza olanak tanır. 

Yöntem 2 - Elle WordPress güncelleştirmelerini etkinleştirme.
Bu yöntem, WordPress dosyalarınıza kod eklemenizi gerektirir. İlk olarak, sitenizin wp-config.php dosyasına aşağıdaki kod satırını eklemeniz gerekir.
define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', true );
WordPress siteniz artık yeni bir WordPress sürümü olduğunda, girişinize gerek kalmadan otomatik olarak güncellemeye hazır hale gelecektir. Herhangi bir ek işlem yapmanıza gerek kalmadan, ister kod isterse de eklenti ile sistem ayarlarını yaptıktan sonra her zaman sitenizin güncel kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bu öğeyi yazdır

  WordPress’te Görseller Toplu Olarak Nasıl Silinir?
Gönderen: HakanGocmez - 01-21-2020, 08:07 PM - Forum: Soru-Cevap - Cevap Yok

WordPress medya kütüphanenizi temizlemek mi istiyorsunuz? WordPress’te görseller toplu olarak silmek adına aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. 
WordPress medya alanınızı temizlemek, sunucunuzdaki disk alanından tasarruf etmenizi sağlar ve yedekleme boyutlarını da azaltır. Bu içerikteki adımlar, WordPress’te görselleri toplu olarak silmenizi sağlayarak, medya alanınızı kontrol altına almanızı sağlayacak. 
WordPress’te Görseller Neden Kontrol Edilmeli? 
WordPress, web sitenize yüklediğiniz her görselin birkaç kopyasını oluşturur. WordPress temaları ve eklentileri de ek görüntü boyutları isteyebilir. Farklı resim boyutlarının yanı sıra, web sitenizde hiçbir yerde kullanılmayan bir ton resim de eklenmiş olabilir. Bu medya dosyaları, WordPress sunucunuzda disk alanı kaplar . Ayrıca WordPress yedekleme boyutlarınızı artırır. Yani web sitenizi yedeklemek, aktarmak ve geri yüklemek daha uzun zaman almaya başlar. Bu tip sorunlarla karşılaşmamak adına WordPress medya alanınızı ara ara temizleyebilirsiniz. 
WordPress’te Görseller Toplu Olarak Nasıl Silinir?
Yöntem 1. Media Cleaner kullanarak WordPress Medya Kitaplığını temizleme
Bu yöntem için Media Cleaner eklentisini kullanacağız. Pro sürümü olduğu gibi ücretsiz olarak da .
İlk olarak, yapmanız gereken şey Media Cleaner eklentisini kurmak ve etkinleştirmek. Etkinleştirildikten sonra WordPress medya kitaplığınızı analiz etmek için Medya başlığı altında yer alacak menüden işlemlere başlayabilirsiniz. İlgili bölümde medya analizini çalıştırmak için Taramayı Başlat düğmesine tıklamanız gerekir. Media Cleaner medya kitaplığınızdaki ve WordPress sayfalarınızın içindeki dosyaları arayacaktır. Medya kitaplığınızda bulunan ancak web sitenizde kullanılmayan dosyaları bulmaya çalışır. Medya kitaplığınızın boyutuna ve sahip olduğunuz içeriğe bağlı olarak bu biraz zaman alabilir. Tamamlandığında, sonuçların bir listesini görürsünüz. Web sitenizde şu anda kullanılmayan tüm medya dosyaları eklenti tarafından gösterilecektir. Saklamak istemediğiniz dosyaları seçebilir ve silebilirsiniz. Kullanılmayan tüm medya dosyalarını anında silmek için Tümünü Sil düğmesini de tıklayabilirsiniz.
Yöntem 2. Media Dedupper kullanarak WordPress Medya Kitaplığını Temizleme
2. yöntem için Media Dedupper eklentisini kullanacağız. Hem ücretsiz hem de ücretli sürüm mevcut. Ancak, pro sürümünü kullanmanızı öneririz. Çünkü WordPress galerisinde, Yoast SEO, WooCommerce ve daha fazlasında yinelenen görüntülerin silinmesini bu eklentiyle önleyebilirsiniz. İlk olarak, Media Dedupper eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir . Etkinleştirildikten sonra yine Medya bölümünde yer alacak yeni eklenti sekmesine giriş yaparak Medyayı İndeksle düğmesini tıklamanız gerekir. Eklenti medya kitaplığınızı analiz etmeye başlayacak ve tüm yinelenen görüntüleri listeleyecektir. Ardından, web sitenizde yinelenen bir resim kullanılıp kullanılmadığını inceleyerek silme işlemlerini yapabilirsiniz. 
Dosyaları inceledikten sonra, tüm dosyaları veya belirli kopyaları seçebilirsiniz. Ardından, Toplu işlemler açılır menüsünden 'Akıllı Sil'i seçin ve Uygula düğmesini tıklayın. Akıllı Silme özelliği, web sitenizde kullanılan görüntülerin silinmemesini sağlar. Artık web sitenizdeki yinelenen resimlerle ilgilendiğinize göre, bir sonraki adım mevcut medya dosyalarınızı optimize etmektir. 
“WordPress’te Görseller Toplu Olarak Nasıl Silinir?”  adlı konudaki 2 farklı yöntemden istediğiniz seçerek sitenizdeki görsellere hükmetmeye başlayabilirsiniz.

Bu öğeyi yazdır

  WordPress’te Özel Karakterler Nasıl Eklenir?
Gönderen: HakanGocmez - 01-21-2020, 08:06 PM - Forum: Soru-Cevap - Cevap Yok

WordPress’te özel karakterler kullanmak isteyen fakat bunu nasıl yapacağını bilmeyenler için aşağıda yer alan anlatımlar yeterli olacaktır. Ticari marka ™, telif hakkı ©, kayıt ® veya para birimi karakterlerini anlatımlarla kolayca siz de sitenize ekleyebilirsiniz. 
WordPress’te Özel Karakterler Nasıl Eklenir?
Bu konuda iki farklı yöntemi kullanabilirsiniz. 
1. Yöntem: HTML Kodu Kullanarak Özel Karakter Ekleme 
Bir blog yayını yazdığınızda, WordPress bunu otomatik olarak HTML olarak da arka planda oluşturur. Karakterleri, sembolleri, okları ve daha fazlasını görüntülemek için HTML içinde kullanabileceğiniz özel kodlar olduğu için bu kodları sitenizde yayınlamanız oldukça kolay olacaktır. Örneğin, bir ticari marka ™ sembolü eklemek istiyorsanız &trade; telif hakkı © sembolü eklemek istiyorsanız da &copy; kodunu makalenizde kullanabilirsiniz. Bu tip sembollerin kodlarını internette yapacağınız aramalarda kolayca bulabilirsiniz. Düzenleme ekranında HTML kodu ekledikten sonra panelde  ilgili karaktere hemen dönüştürülmez. Ancak, yayınınızı yayınladığınızda veya ön izlemesini yaptığınızda, HTML kodu yerine özel karakteri otomatik olarak görebilirsiniz. HTML olarak; özel karakterler, latin karakterler, matematiksel semboller, para birimleri, bilimsel ölçüm sembolleri gibi bir dizi özel karakter vardır.
2. Yöntem;: Eklenti Kullanarak WordPress'e Özel Karakterler Ekleme
Sürekli özel karakterler eklemeniz gerekiyorsa, HTML kodlarını her seferinde bulmak ve kodlara eklemek zor olabilir. Bunun yerine eklenti kullanmak daha iyi olacaktır. Yapmanız gereken ilk şey Insert Special Characters eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. 
Etkinleştirdikten sonra, özel karakterler eklemek istediğiniz yayını veya sayfayı düzenlemeye başlayabilirsiniz. Paragraf blogunun içinde, blok araç çubuğundaki açılır oku tıklayın ve 'Özel karakterler' seçeneğini seçin. Bu, özel karakterlerin görüntülendiği bir açılır pencereyi ekrana taşıyacaktır. Eklemek istediğiniz özel karakteri bulun ve editöre eklemek için sadece tıklayın.
Bu yöntem yalnızca eski düzenleyici WYSIWYG modunda desteklenir. 
“WordPress’te Özel Karakterler Nasıl Eklenir?” konusunda 2 farklı yöntemden uygun bulduğunuzu kullanarak, sitenizi daha farklı gösterebilirsiniz.

Bu öğeyi yazdır

  BbPress ile WordPress'te Forum Ekleme
Gönderen: HakanGocmez - 01-17-2020, 09:35 PM - Forum: Diğer Eklentiler - Cevap Yok

Forum sitesi açmak için pek çok alternatif olsa da WordPress sisteminde BbPress eklentisi ile forum oluşturulabilmektedir. BbPress ile WordPress forum ekleme adımlarını takip ederek WordPress üzerinden forum sayfanıza siz de sahip olabilirsiniz.
BbPress, içerik yönetimi sistemi üzerine kodlanmış bir forum yazılımıdır ve aynı zamanda dünyanın en iyi içerik yönetim sistemi olan WordPress'in tüm avantajlarını da web site yöneticilerine sağlamaktadır. Farklı eklentiler, klasik forum yazılımlarında olmayan seo eklentileri ve yönetimi BbPress ile birlikte elde edilebilmektedir. Bu bakımdan yeni forum sitesi açmak isteyen çoğu kişi WordPress ve BbPress ikilisini tercih etmektedir.
BbPress ile WordPress'te Forum Açma işlemleri 
WordPress üzerine kurulacak forum için öncelikli olarak bir WordPress sistemine sahip olunması gerekir. Ardından WordPress eklentisi kurar gibi BbPress eklentisini kurmanız yeterli olacaktır.
Bunun için yönetici panelinden eklentiler ve yeni ekle seçeneklerini takip ederek sağ üst köşede yer alan arama bölümüne BbPress yazmanız gerekmektedir.
Karşınıza çıkacak olan eklentiyi yükleyerek etkinleştirdikten sonra, eklenti ara yüzü açılacaktır.
Bu bölümde ise forum oluşturabilmek adına forum bölümünden yeni ekle seçeneğini takip ederek forumlar oluşturmaya başlayabilirsiniz. Burada WordPress’in klasik yazı yada sayfa ekleme seçeneğine benzer bir ekran açılacaktır. Farklı tartışma ve konularını gireceğiniz bu alanda, herhangi bir sınır olmaksızın istediğiniz kadar başlık açabilirsiniz. Forum içerikleri oluşturduktan sonra ise anasayfa üzerinde ilgili forumu göstermek için kısa bir kodu kullanmanız yeterli olacaktır.
[bbp-forum-index]
Bu kodu kullanmanız ile birlikte kodu kullandığınız sayfada forum bölümü açılmış olacaktır. Sadece tek bir forum sitesine sahip olmak istiyorsanız, ilgili kodu bir sayfa içerisine gömerek web sitenizin bu sayfa ile açılmasını sağlamanız yeterlidir. Anasayfa olarak belirleyebileceğiniz bu ilk sayfada, kişiler kolaylıkla web sitesini foruma dönüştürebilmektedir.
BbPress Menü Ayarları 
Forum bölümünde yapılabilecek çok fazla ayar olmasa da melek gibi farklı ayarlamaların yapılması gerekebilir. Bu tip durumlarda ise kişileri normal ver yaptığı gibi menü bölümünü takip ederek menü ayarlamaları gerçekleştirmesi yeterli olacaktır
BbPress Genel Ayarlar
Forum sistemlerinde foruma üyelik ekranlarının açılması gerekir. Bu tür işlemlerin yapılabilmesi adıma ise forum kurulumu tamamlandıktan sonra site panelindeki ayarlar bölümünden isteyen herkesin üyelik alabileceğini belirlemeniz yeterlidir. Özel bir kayıt sayfası oluşturabilmek adına ise yine yeni bir sayfa açmanız ve ardından sayfa içerisine aşağıda yer alan kodu yerleştirmeniz yeterli olacaktır. 
[bbp-register]
Farklı alanlarında kayıt olmak isteyenlere sunacağınız bağlantıyı, bu sayfaya yönlendirmeniz yeterli olacaktır. Üyelik konusunda şifre unutma gibi işlemler de olabileceğinden dolayı bu tip durumlara karşı da önlem alınmalıdır. Şifre unuttum ile ilgili bir sayfa açılmalı ve ardından aşağıda yer alan kod yerleştirilmelidir.
[bbp-lost-pass]
Oluşturduğunuz bu sayfaların sitenin sağ yada sol sütununda bulunan bölümlere yerleştirerek siteye giren kullanıcıların kolay bir şekilde işlem yapmasını sağlayabilirsiniz. Forum ile ilgili yapılması gereken işlemler bunlarla sınırlı olduğu gibi projede ihtiyaç duyacağınız farklı ayar ve sayfalar için yine WordPress'te yer alan ayarları ve eklentileri kullanmanız gerekir. 
WordPress BBPress Genel Özellikleri 
Normal bir forum sisteminde yer alan pek çok özelliğin bulunduğu BbPress, farklı olarak sadece WordPress için geliştirildiğinden dolayı diğer forum sistemlerinden ayrılmaktadır. Bunun dışında kullanıcı rolü yönetim sistemi ya da forum ayarları için gelişmiş ekranlar, kullanıcılara bu konuda destek sağlamaktadır. Yöneticiler bu tip alanları kullanarak kolay bir şekilde ihtiyaçlarını karşılayabilmekte ve web sayfasında yönetim sergileyebilmektedir. Üstelik BbPress için geliştirilmiş olan pek çok farklı eklenti yine bu doğrultuda kullanılabilir.

Bu öğeyi yazdır