Neler yeni

Hoşgeldin Ziyaretçi

Kayıt olarak forumumuzdan dosya indirebilir,bilgi sahibi olabilir,daha iyi bir şekilde yararlanabilirsin.

Şimdi kayıt ol

WordPress'te Önbellek (Cache) Nasıl Temizlenir?

wordpresstr

Administrator
Yönetici
89
13 Kas 2020
Son zamanlarda okuyucularımızdan biri bize WordPress önbelleğini nasıl temizleyeceğimizi sordu?
Web tarayıcınız, barındırma sunucunuz ve önbelleğe alma eklentilerinin tümü, web sitenizde yaptığınız değişiklikleri hemen görmenizi zorlaştırabilecek önbelleğe alınmış içerik sunabilir.
WordPress önbelleğinizi temizlemek, sıklıkla duyacağınız ilk sorun giderme tavsiyesidir.
Bu yazıda, WordPress önbelleğini nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğinizi göstereceğiz. Bu kılavuzda tarayıcı önbelleğini, web barındırma önbelleğini ve en iyi WordPress önbellek eklentilerini ele alacağız.
Önbellek Nedir ve Önbelleği Ne Zaman Temizlemeniz Gerekir?
Önbelleğe alma çözümleri, web sitenizin statik bir sürümünü depolar. Bu, WordPress'in daha ağır PHP komut dosyalarını çalıştırmayı atlamasına ve web sitenizin hızını artırmasına olanak tanır .
23

Pek çok farklı önbellekleme çözümü vardır. En popüler olanlar, WP Rocket ve WP Super Cache gibi WordPress önbellekleme eklentileridir .
Bu eklentiler, nelerin önbelleğe alınacağını, önbelleğe alınan içeriğin ne zaman sona ereceğini ve istek üzerine önbelleği temizlemenin kontrol edilmesi için kullanımı kolay bir arayüz sunar.
WordPress güvenliğinizi artırmak için Sucuri veya CloudFlare gibi bir web uygulaması güvenlik duvarı kullanıyorsanız , sitenizi hızlandırmak ve kesinti süresini azaltmak için kendi önbelleğine de sahipler.
Son olarak, çoğu modern web tarayıcısı, sayfaların önbelleğe alınmış sürümlerini de bilgisayarınızda depolar.
Önbelleğe almanın amacı, web sitesini hızlandırmak ve genel kullanıcı deneyimini iyileştirmektir. Ancak bazen bu, yaptığınız değişiklikleri hemen görmemenize neden olur ve bu da sinir bozucu olabilir. Bu durumda, değişikliklerinizi canlı olarak görmek için önbellekleri temizlemeniz gerekecektir.
Tarayıcı Önbelleğinizi Temizleyin
Öncelikle, web tarayıcınızın önbelleğini temizlemeniz gerekir. Çoğu web tarayıcısı, sonraki ziyaretlerinizi daha hızlı hale getirmek için stil sayfaları, JavaScript ve bir web sitesinden görüntüler gibi statik içeriği depolayabilir.
Ancak bazen web tarayıcıları bir web sayfasının değiştiğini anlayamayabilir. Yeni bir kopya almak yerine, sayfayı bilgisayarınızda depolanan önbelleğe alınmış sürümden yeniden yükleyebilirler.
Tarayıcı önbelleğinizi Google Chrome'da nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Önce, menü simgesine tıklamanız ve ardından Diğer Araçlar »Tarama Verilerini Temizle'yi seçmeniz gerekir .

WordPress Önbellek Eklentinizdeki Önbelleği Temizle

Sitenizde bir WordPress önbellek eklentisi kullanıyorsanız eklenti önbelleğinizi temizlemeniz gerekir. Önbelleğe alma eklentilerinin çoğu, bunu eklentinin Ayarlar sayfasından kolayca yapmanıza izin verir.
WP Rocket'te Önbelleği Temizle
WP Rocket kullanmanın en iyi yanı, WordPress önbelleğinizi proaktif olarak arka planda oluşturmasıdır, böylece kullanıcılarınıza her zaman önbelleğe alınmış bir sürüm sunulur.
Ayrıca, önbellek dosyalarını tek bir tıklama ile temizlemeyi çok kolaylaştırır.
Basitçe gidin Ayarlar »WP Roket sayfa ve pano sekmesi altındaki 'Önbelleği' butonuna tıklayın.

WP Rocket artık önbelleğe alınmış tüm dosyaları sizin için temizleyecektir.

WP Super Cache'de Önbelleği Temizle

WP Super Cache , popüler bir WordPress önbellekleme eklentisidir. Önbelleğe alınmış tüm içeriği tek bir tıklama ile temizlemenizi veya temizlemenizi sağlar.
Ayarlar »WP Süper Önbellek sayfasını ziyaret etmeniz ve 'Önbelleği Sil' düğmesini tıklamanız gerekir.

24

WP Super Cache artık önbelleğe alınmış tüm dosyaları web sitenizden silecek.
 
Üst